„Divadlo rádo prochází i žaludkem“, proto jsou dobré jídlo a pití nedílnou součástí všech vystoupení. Ochotníci a sousedé rádi uvaří i pro druhé a vyměňují si s nimi osvědčené recepty.
Zmrzlík o.s. se uvedl i jako nakladatel. Vydal Chytrou kuchařku člence Kájině Šponarové.
Již tradičně na dvoře během slavností nechybí Medový stan s místním produktem - Těchonickou medoládou a palačinkou, která se obléká na sladko i na slano.
Slavnosti na konci léta jsou zasvěcené vždy jedné hlavní ingredienci.
V přehledu slavností jsou uvedeny některé populární recepty:
Měkoučké pečivo z kynutého těsta provoněné kardamomem, které je naplněné mandlovou pastou a do tuha ušlehanou smetanou, poprášeno cukrem.
Necháme rozpustit máslo a smícháme s ostatními surovinami na hladké těsto. Necháme vykynout. (Já těsto nechám zpracovat v domácí pekárně na program ‚těsto‘ cca 1,5 h).
Když je těsto vykynuté, na vále zpracuji a rozdělím na 4 stejné díly. Z každého dílu vytvořím rukama váleček a ten nařežu na 10 dílků. Z každého dílku vypracuji kuličku a položím na plech vyložený pečícím papírem. Na jeden plech se vejde 20 kuliček. Takto zpracuji celé těsto (tedy na dva plechy). Kuličky nechám na plechu ještě 10 minut kynout, poté potřu rozšlehaným vejcem a dám péct. Trouba se vyhřeje na 200 a kuličky se pečou cca 10 minut (kdo má ostřejší troubu i méně). Když se pečou rychle, jsou pak uvnitř křehčí a vláčnější. Po vyndání nechám vychladnout a rozříznu ostrým (nejlépe zoubkatým) nožem tak, aby se poloviny úplně neoddělily.
Mandle vložím do mixéru a mixuji do jemna. Přidám ostatní ingredience kromě kardamomu a opět mixuji do hladké pasty. Nakonec přidám kardamom. Pasta musí mít konsistenci, aby se dobře natírala.
Vyšlehám šlehačku dotuha (hodně dotuha) a naplním s ní zdobící sáček.
Každou spodní část kuličky potřu mandlovou pastou a tu ještě bohatě ozdobím vyšlehanou šlehačkou. Přiklopím vrchním dílem a posypu cukrem moučka.
Nejlepší jsou čerstvé!
Švédský sýrový koláč upečený z pravého sýru Västerbotensost
Zpracuji těsto, ihned vyválím a rozprostřu do formy (26cm kulatá, nízká) tak, aby přesahovalo okraje formy. Těsto na dně formy propíchám vidličkou. Formu i s těstem vložím tak na 15 min do mrazáku, aby ztuhlo a potom předpeču v troubě vyhřáté na 180 asi 10-15 minut.
Rozehřeji smetanu a rozpustím v ní nastrouhaný sýr. V míse si vyšlehám vejce s mlékem a ochutím solí a pepřem. Smíchám rozpuštěný sýr a mléko s vejci a naleji na předpečený korpus. Dám zapéct do trouby na cca 20-25 minut- dokud není náplň zlatavá.
Koláč nedávejte do lednice. Svědčí mu pokojová teplota, pokud ho chcete jíst zchladlý, ale může se jíst i zatepla.
Vše důkladně promícháme a vytvoříme koule. Dáme vyskládané na tácu do mrazáku asi na půl hodiny ztuhnout a poté smažíme na rozpuštěném másle dozlatova.
Marinovaný losos podávaný s knackebrödem a hořčično koprovou omáčkou
Čerstvý filet z lososa i s kůží naložíme do soli s cukrem(1:1)- cukru může být trochu více. Dáme do pekáčku na dno sůl s cukrem, položíme lososa kůží dolů a zasypeme opět směsí soli a cukru. Navrch zasypeme nasekaným koprem a jemně nastrouhanou červenou řepou- také čerstvou. Přikryjeme potravinářskou folií a necháme ještě hodinu v pokojové teplotě. Poté vložíme na dva dny do lednice. Lososa stáhneme z kůže a krájíme na plátky. Podáváme s knackebrotem a hořčičnou omáčkou.
Smícháme všechny ingredience kromě oleje a kopru. Šlehačem šleháme a zvolna přiléváme olej, až je konzistence krémová. Nakonec přidáme nasekaný kopr.
Očistíme brambory ve slupce a vyskládáme na plech. Dáme péci na 240 na cca 1 hodinu. Mezitím si připravíme omáčky:
Vše smícháme, lososa nakrájíme na kousky a vmícháme s pažitkou nakonec.
Smícháme základ z pomazánkového másla, kysaných smetan, česneku a přidáme osmažené kostičky šunky, dosolíme, opepříme a vmícháme bylinky (čerstvé oregano je nejlepší, ale může být i petrželka)
Jansonovo pokušení, klasická dobrota s ančovičkami v zapékací misce
Já dělám do zapékacím misek (na jednu misku 3 filety, půl brambory a půl cibule).
Cibuli osmahneme na oleji do sklovata, vyložíme jí dno pekáčku. Na cibuli naskládáme filety z ančoviček a pokryjeme bramborami na nudličky. Celé zalijeme smetanou se špetkou soli (ančovičky jsou dost slané) a pepřem (pokud máte pravé švédské, pak nálev přilejte ke smetaně). Nakonec posypeme strouhankovou drobenkou a dáme péci asi na 50 minut do trouby předem vyhřáté na 180-190.
Svaříme vodu, cukr a javorový sirup, aby se cukr rozpustil, když je směs horká, přidáme máslo a necháme ho také rozpustit. Vlijeme do mísy s moukou a sodou a kořením a důkladně promícháme. Dáme do lednice přes noc odpočinout. Druhý den vyválíme těsto do co nejtenčího plátu a vykrajujeme. Pečeme krátce. Perníčky se mohou ihned jíst a když jsou správně tenké, proti světlu prosvítají!
Vrstvená pochoutka s nakládanými sleďovými filety, červenou řepou a bramborem, je to specialita, kterou by švédi rádi jedli, ale neznají ji.
Uvaříme si ve slupce zeleninu (bez soli), necháme vychladnout a oloupeme. Na dno misky naskládáme matjesy naporcované na cca 1cm proužky, tak, aby zakrývaly dno a vytvořily první vrstvu-posypeme jemně pokrájenou cibulkou, lehce opepříme. Na ryby navrstvíme najemno nastrouhané brambory, trochu přitlačíme a pořeme majonézou tak akorát. Na majonézu přijde další vrstva, tentokrát z najemno nastrouhané mrkve a na ní završíme další vrstvou – tentokrát červené řepy. Celé dilo na závěr potřeme opět majonézou. Necháme rozležet nejlépe přes noc.
Z uvedených surovin uhněteme rukama těsto, vyválíme a dáme předpéct do trouby na cca 10min (180C). Použijeme kulatou formu o průměru 26cm s nízkým okrajem.
Slaninu osmažíme na pánvi. V misce rozšleháme vejce se smetanou, solí, pepřem a přidáme nastrouhaný sýr.
Z trouby vyjmeme předpečený korpus a naskládáme na něj osmaženou slaninu a houby. Zalijeme ušlehanou smetanou a vrátíme do trouby na cca ještě 20min. Upečené dozlatova podáváme teplé nebo studené.
Na vále vypracujeme těsto a rozdělíme ho na polovinu. Vyválíme dvě placky. Jednu dáme péct samostatně a na druhou před pečením naneseme ořechovou směs. Na pečícím papíře je pečeme asi 15-20 minut do růžova.
Všechny suroviny na ořechovou krustu zahříváme dokud nezačne směs karamelizovat a ještě horkou ji naneseme na jednu ze syrových placek.
Suroviny na krém uvaříme jako pudink a vymícháme do zchladnutí. Potom zašleháme do 1 změklého másla a ochutíme šťávou z 1 citronu.
Upečenou a vychladlou placku namažeme krémem, na to položíme placku s ořechy (ořechy nahoru) a necháme do druhého dne rozležet. Nakonec nahoře můžeme pokapat rumem.
Nejdříve nechat šneky po 24 hodin vyhladověd před umytím pod tekoucí vodou.
Vložit je do vařící vody až na 5-10 min. Vyjmout je z úlit. Odříznout černá střívka a šneky oprat ve směsi soli a octa, což uvolní sliz. Znovu je oprat v čisté vodě.
Vložit šneky do směsi vína, bouquet garni, mrkve, cibule, celeru a česneku. Osolit a opepřit, přikrýt a dusit po 3 hodiny.
Mezi tím vařit úlitky po 30 min. ve velkém množství vody s přídavkem jedlé sody. Nechat je vystydnout a očistit je od všech zbytků usedlin a znovu oprat v čisté vodě.
Přivést máslo na pokojovou teplotu. Na jemno nakrájet petrželku, česnek a šalotky a smíchat je se změklým máslem. Osolit a opepřit směs a přimíchat strouhanku, chcete-li.
Do každé úlitky vložit kousíček másla (někteří dávají troch vývaru, ve kterém se šneci vařily) a na něj jemně vtlačit mlže. Nahoru uzavřít každou úlitku bylinkovým máslem. Naskládat je na nádobku (specielní k tomuto účelu), nebo ohnivzdorný talíř naplněný hrubou solí.
V předem předehřáté troubě na 160°C péct tak dlouho, až se máslo rozpustí a začne se barvit do hněda.
Podávat horké.
Ve vysokém prostorném hrnci zpěň cibulku, vmíchej drobně nakrájené maso, orestuj, přidej sůl a papriku, trochu podlij vodou, dus pod pokličkou. S měkkým masem postupně smíchejzelí na kostičky, osol ho a dus. Téměř vařené zelí přikryj rozpůlenými rajčaty – dření dolů, posyp je pepřem a solí. Až budou mít rajčata vrásky, je hotovo.
Jídlo se zvolna dusí pod poklicí na malé plotýnce, není třeba ho podlévat vodou, zelí a rajské pustí šťávu. Pozor na přesolení. Příloha: brambory, rýže
Do rozpáleného oleje nasypej kari koření, až zavoní, přidej kostičky cibule, chvilku smaž. Vhoď zeleninu na kostičky. Podlij zlehka vodou, dus do změknutí. Zalij šlehačkou.
Příloha: rýže
Ve vodní lázni rozpusťte heru a med. V míse vyšlehejte vejce s cukrem a přilijte opatrně teplý tuk s medem, když se směs spojí, přidejte mouku i jedlou sodu. Směs řádně vymíchejte. Těsto rozdělte na dvě části a rozprostřete na pečicí papír po celém plechu. Upečené placky rozkrojte podélně a úhledně okrojte. (okrojky nesnězte, budete je potřebovat). Vyrobte krém tak, že povaříte zavřenou plechovku Salka 2 hodiny ve vodě v hrnci. Po vychladnutí plechovku otevřete a vzniklý karamel smíchejte s máslem. Vrstvěte na sebe placky a promazejte je krémem. Povrch medovníku potřete také krémem a posypte rozdrobenými okrojky (můžete přidat strouhané vlašské ořechy).
Brambory se rozstrouhají, vymačkají, přidá se mouka, kvásek, 2 vejce, sůl, palička česneku, pepř , uzenina, , vše se zamíchá a přidá se deci a půl oleje. Vlaďka nepoužívá vařečku, zamíchá vše rukama. Plech vymaže nejraději sádlem a řádně zamíchané těsto na něj vyleje. Vše pak dá odpočinout k mírně teplé troubě a nechá hodinu kynout. Troubu zapne na maximum a peče 15 min. poté teplotu na půl hodiny sníží a buchta je hotová.
Smícháme mouku, cukr, kakao, skořici, vanilkový cukr, citronovou kůru a prášek do pečiva, rozklepneme tři vejce a všechno řádně rozšleháme. Přidáme olej, vodu nebo mléko a nahrubo nastrouhané cukety, promísíme a pečeme.
Suroviny smícháme a vypracujeme vláčné těsto, uložíme nejméně na hodinu do lednice (může být i přes noc)
Cibuli nakrájíme na kolečka a osmahneme dozlatova, potom poklademe na vyválené těsto na plechu (plech se nevymazává), navrch nalijeme smetanu smíchanou se žloutky, solí a pepřem. Nakonec posypeme slaninou a dáme zapéct. Pečeme 30-40minut při 180stupních.